Frame 31 (1)

Dekoracje ślubne – wywiad z ekspertem

Oprawa kwiatowa uroczystości ślubnej i weselnej ma ogromne znaczenie wizualne. Bukiety ślubne, dekoracja sali weselnej, dekoracje kościoła lub miejsca ceremonii to elementy, do których bardzo przywiązujemy wagę. Obejrzyjcie naszą rozmowę z Anią Rutkowską z firmy AlexDeco na tamat kwiatowej oprawy ślubnej i weselnej. Ania jest specjalistką w zakresie dekoracji weselnych i współtworzy AlexDeco.

Zapraszamy Was do obejrzenia całego wywiadu, a poniżej możecie przeczytać najciekawsze fragmenty.

Inspiracje dekoracji z Pinteresta

To co widzimy na zdjęciach z pięknych realizacji w Australii, nie zawsze da się odtworzyć w realiach polskich. Jest to nierzadko ogromne wyzwanie dla dekoratorów i florystów. Problemem bardzo często jest dostępność materiału florystycznego w danym miejscu.

Musimy pamiętać również o tym, że zdjęcia często są przebarwione, przepalone i naniesiono na nie wiele filtrów. Zdarzają się takie sytuacje, że dany kolor, który widzimy na zdjęciu w realnym świecie nie istnieje, nie występuje.

obrazek

Gipsówka – tani materiał florystyczny?

Są sposoby na tanie dekoracje. Niektóre rzeczy można zrobić tanio, zachowując stylistykę o której marzy para młoda. Nie zawsze będzie to realizacja odtworzona 1:1. Gipsówka to przepiękny materiał florystyczny, objętościowo fantastyczny, tworzący niesamowite rzeźby kwiatowe, pasujący do aktualnych trendów boho i rustykalnych. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć wspaniały efekt, trzeba użyć go dużo! Sama gipsówka nie jest droga ale jej ilość, jaka jest potrzebna, powoduje że jest to zauważalna pozycja w budżecie ślubnym. Nie traktujmy gipsówki jako tani wypełniacz bo wtedy zawsze będzie wyglądała tanio.

Trawy pampasowe na weselu – modne ale niekoniecznie tanie

Śledząc trendy w Australii, rozbudowane kompozycje z tak modnej teraz trawy pampasowej, wiemy jak efektowne dekoracje można z niej stworzyć. Nie zapominajmy jednak o tym, że podobnie jak w przypadku gipsówki, trawy pampasowej również trzeba użyć dużo, bardzo dużo. Od dwóch sezonów jest to must have każdego wesela.

Suszki nie są tanie, zwłaszcza te egzotyczne. Ceny sięgają kilkudziesięciu złotych za 1 szt. Floryści mają swoje sztuczki jak obniżyć koszty ale nadal nie są to bardzo tanie rozwiązania. Jeżeli bardzo zależy nam na suszkach lub trawach pampasowych, możemy je wykorzystać jako element uzupełniający a nie temat przewodni.

obrazek2

Obowiązkowe elementy dekoracji ślubnych

Oczywiście, obowiązkowa jest Para Młoda! Punktem wyjściowym jest koncepcja i styl Pary Młodej i to czy pasuje on do wnętrza na które Para się zdecydowała. Cała stylistyka musi być spójna.

Pamiętajmy, że mamy na przyjęciu strefy. Poza samym miejscem Pary Młodej i obszarem za nią, poza stołami gości, mamy też wiele innych przestrzeni gdzie można stworzyć wspaniałe kompozycje. Są to np. bufety, strefy atrakcji, strefy chill out i wiele innych miejsc, które wydają się nieoczywiste a mają ogromny potencjał.

Oświetlenie sali weselnej

Absolutny numer jeden to światło naturalne, ponieważ wszyscy świetnie wyglądamy w ciepłym świetle świec.

Ogromną rolę odgrywa oświetlenie architektoniczne uzupełniające światło naturalne. Obecnie (2020) popularny kolor to amber czyli imitacja światła ciepłego. Pięknie podkreśla architekturę wnętrza, elementy drewniane. W nocy atmosfera jest niemożliwa do uzyskania w żaden inny sposób. Popularne są też girlandy żarówkowe – must have od kilku lat!

Często światło oferują też np. zespół/DJ – warto zapytać przy mniejszym budżecie. Starajmy się unikać kolorowego dyskotekowego oświetlenia.

obrazek3

Sezonowość kwiatów ślubnych

Czy jest szansa na peonie zimą? Są to typowo letnie kwiaty. Zawsze uwzględniamy sezonowość kwiatów. Np. konwalie są to kwiaty majowe a wiele Panien Młodych o nich marzy. Szukamy ich wtedy u dostawców ale każde marzenie ma swoją cenę. Pamiętamy, że coś co jest na zamówienie wygeneruje wyższe koszty. Poza samą ceną kwiatów, czasem dostawcy narzucają minimalną ilość sztuk w zamówieniu, co zdecydowanie podwyższa ostateczną cenę zakupu materiału florystycznego, gdy np. potrzebujemy 50 szt a minimalnie możemy zamówić 100 szt.

Wedding Planner i dekorator

Szanujemy pracę wedding plannerów bo biorą na siebie całą część organizacyjną, która wydaje się mało istotna a jest fundamentem udanej imprezy ślubnej. Dobrze pracuje się wspólnie bo nie ma emocji które zawsze towarzyszom Parze Młodej. Przychodzą do nas już z całym spójnym konceptem. Wszystko jest dopilnowane i o niczym nie zapominają. Pary dla których pracuje wedding planner są bardziej świadome bo wiedzą o różnych opcjach które można w danym budżecie zrealizować. Jest to bardzo duży plus, ponieważ Pary nie zdają sobie czasem sprawy z tego, jak ogromne są to oszczędności czasowe i jak wielu wpadek można uniknąć dzięki doświadczeniu.