283633264_0a68838a61_k

Wywiad z Tomomi Kotake – wedding plannerem z Japonii

Często spotykamy się z Parami Młodymi, które miłość skłoniła do decyzji o połączeniu tradycji dwóch różnych krajów. Ceremonie międzynarodowe i przyjęcia weselne, łączące różne kultury, zawsze są pełne niespodzianek. W ten sposób trafiliśmy do Japoni…

Poznajcie Tomomi Kotake, wedding plannerkę z miasta Kōriyama w Japonii w prefekturze Fukushima, która rozpoczynając swoją przygodę z organizacją ślubów, zdecydowała się nazwać swoją firmę tak samo jak my! Poprosiliśmy ją o odpowiedź na kilka pytań, które przybliżą Wam kulturę Japonii i tamtejsze obyczaje ślubno-weselne, które z jednej strony mocno związane są z tradycją, a z drugiej w wielu elementach przypominają te nasze, bogato dekorowane i huczne imprezy.

Wywiad

MarryYou  – Witaj Tomomi! Dziękujemy że ze chciałaś poświęcić nam swój czas. W Polsce Pary Młode wzorują się głównie na nurtach i trendach z zachodu Europy i z Ameryki. Modne są również wesela w stylu glamour, na których widać wiele wpływów ze wschodu, głównie z Rosji. Jak to wygląda w Japonii?

Zrzut ekranu 2022-01-31 o 22.39.15

Tomomi KotakeUroczystości ślubne w Japonii są bardzo tradycyjne, choć z roku na rok stają się coraz nowocześniejsze. Pojawia się na nich dużo dekoracji, modne są bukiety z elementami trawy pampasowej i dekoracje na krzesłach. Kolorem przewodnim, który był hitem ostatniego sezonu, był ciemny odcień różu.

MY – Powiedz nam, jak wygląda praca wedding plannera w Japonii? Czy jest to popularne zajęcie czy ta profesja dopiero się rozwija?

TK – W Japonii prowadzone są szkolenia dla konsultantów ślubnych. Mają formę zdalną lub stacjonarną. Niektórzy po takim kursie, znajdują zatrudnienie w salach weselnych, które chętnie współpracują. Na początku, wiele wedding plannerek pracuje za darmo, zdobywając doświadczenie i budując portfolio. Rynek konsultantów ślubnych w Japonii dopiero się profesjonalizuje. Na pewno nie ma takiego poziomu świadomości jak w Stanach Zjednoczonych czy nawet w Polsce.

MY – Jak wygląda praca konsultanta w Japonii? Jak współpracujesz z Parą Młodą?

marriage-g04809c554_640

TK  Jak wspomniałam, nasze usługi nie są jeszcze bardzo popularne w Japonii. W dużych miastach, np. w Tokyo łatwo znaleźć konsultanta lecz w mniejszych miastach, nie jest to spotykane.

Nasza współpraca zaczyna się od spotkania z Parą i rozmowy. Dajemy dużo swobody Parze i głównie doradzamy. Jeśli Para zdecyduje się na współpracę, zaczynamy od Sali weselnej. Rolą wedding plannera, jest głównie koordynacja pracy. Często jednak sami wymyślamy dekoracje a podwykonawcy realizują nasze pomysły.

Wspólne działania zaczynamy zazwyczaj rok przed datą ślubu. W okresie od 12 do 6 miesięcy od uroczystości, spotykamy się raz w miesiącu. Później nasza współpraca nabiera tempa i widujemy się co dwa tygodnie. W międzyczasie kontaktujemy się również telefonicznie i mailowo.

MY – Wasza współpraca wygląda podobnie jak nasza w Polsce. Opowiedz nam trochę o tym, jak wygląda wesele.

TK – Tradycyjnie w Japonii, na ślub i wesele, Pary Młode zapraszają najważniejsze osoby – rodzinę i przyjaciół. Coraz częściej można spotkać też znajomych z pracy, jednak zazwyczaj jest to maksymalnie klika osób. Zwyczajowo ceremonia ślubna trwa ok 30 minut, a przyjęcie weselne kilka godzin.

Do niedawna, uroczystości te, zgodnie z tradycją, odbywały się rano oraz w porze lunchu. Obecnie coraz częściej organizujemy śluby popołudniu i nocne wesela, podobnie jak na zachodzie.  

MY – Jakie potrawy na swoje przyjęcia wybierają Japończycy?

640px-Japanese_wedding_western_style

TK – Poza tradycyjną kuchnią japońską, serwuje się również pełne obiady, tak jak na zachodzie. W ostatnim czasie modna jest kuchnia francuska. Chcąc dodać jej nieco naszego lokalnego klimatu, dania te jemy pałeczkami.

MY – W Polsce Pary Młode coraz większą uwagę przykładają do dekoracji. Jak to wygląda u Was?

TK – Jak wspomniałam, obecnie na topie są różnego rodzaje trawy. Nieco nawiązuje to do Waszych imprez w stylu boho. Panna młoda ma tradycyjny bukiet. Jest dużo świec oświetlających krzesła i stoły.  Podobnie jak u Was, pary często korzystają z usług profesjonalnego fotografa.

Momentem kulminacyjnym, jest list z podziękowaniami dla rodziców. Zazwyczaj to Panna Młoda czyta list w którym dziękuje swoim rodzicom. Pan Młody razem ze swoim ojcem, po uroczystości, rozsyła do wszystkich gości, wiadomości z podziękowaniami.

MY – To podobnie jak u nas. Podziękowania dla rodziców stają się stałym elementem przyjęć. Dziękuję, że zechciałaś z nami porozmawiać. Zapraszamy do współpracy!